8 października 2021 roku gościliśmy w naszej szkole policjanta, profilaktyka społecznego pana Krzysztofa Socha. Uczniowie z klasy VII i VIII uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach profilaktycznych.
Pierwsze zajęcia dotyczyły „Cyberprzestępczości” oraz zwracały szczególną uwagę na „Dwie strony sieci”. Policjant wskazał uczniom, jak wiele informacji cyberprzestępcy mogą uzyskać na przykład z konta nastolatka na Twitterze. Oprócz danych osobowych, zainteresowań, statusu majątkowego, miejsca zamieszkania jest nawet informacja, gdzie rodzina robi zakupy. Przestrzegał, aby nie wysyłać mejlowo zdjęć dowodów osobistych czy prawa jazdy. Tak samo chronić należy karty płatnicze. Pan Krzysztof Socha uzmysłowił uczniom, że w Internecie nic nie znika, nawet jeśli nam wydaje się, że usunęliśmy zdjęcia czy wiadomości. Pogadankę urozmaicały spoty nagrane przez policjantów zajmujących się cyberprzestępczością. Uczniowie zapamiętają więc hasła: W Internecie ranisz realnie - odpowiadasz realnie!”
Młodzież miała też okazję wysłuchać nagrania pani prokurator, która przyznała, iż najczęstszym przestępstwem w Wielkopolsce, którego dopuszczają się nieletni jest stalking. Polega on na uporczywym nękaniu innej osoby przy użyciu multimediów w formie głuchych telefonów, wysyłania wiadomości - obraźliwych czy nawet pustych. Grozi za to pozbawienie wolności nawet do 3 lat. Pani sędzia natomiast wyjaśniła, że sądy wyznaczają sankcje karne na nieletnich za popełnione czyny karalne w formie: prac społecznych na rzecz szkoły, upomnienie nieletniego, nadzór kuratora, a nawet umieszczenie w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym czy zakładzie karnym. Nieletni to młodzież w wieku 13 - 17 lat.
Kolejna lekcja z profilaktykiem społecznym dotyczyła tematu uzależnień „Dopalacze niszczą życie”. Policjant przypomniał młodzieży skutki zażywania dopalaczy: od ostrej fazy zatrucia, poprzez skutki przewlekłe, trwałą chorobę psychiczną czy objawy lękowe, nad którymi młody człowiek nie ma kontroli oraz śmierć. Uzmysłowił uczniom, że w Polsce nadal dochodzi do 300 zatruć dopalaczami rocznie.
Pan Krzysztof Socha zakończył swoje czterogodzinne spotkanie z młodzieżą zachęcając ją do posiadania pasji, rozwijania swoich zainteresowań.
Jesteśmy niezmiernie wdzięczni panu policjantowi Krzysztofowi Socha, że pomimo wielu zajęć znalazł czas, aby przeprowadzić lekcje profilaktyczne dla naszych uczniów. Z pewnością młodzież dowiedziała się wielu nowych informacji o czyhających na nich zagrożeniach. Jesteśmy przekonani, że zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystają, aby uchronić się przed zagrożeniami.