W maju 2021 roku,w naszej szkole, w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktykiodbyły się warsztaty profilaktyczne ze specjalistą z Centrum Edukacji i Profilaktyki „DIALOG” z Krakowa. Uczestniczyli w nich uczniowie z klasy: IV, VI, VII, VIII - każda grupa oddzielnie. Warsztaty poprowadziła pani dr Renata Grzywacz – posiadająca bogate doświadczenie w pracy warsztatowej z dziećmi, nauczycielami, rodzicami.
Zajęcia odbyły się online z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams. Warsztaty trwały godzinę lekcyjną dla każdej grupy wiekowej. Tematyka zajęć każdej z klas: kl. IV „Fonoholizm – jak zapobiegać?, kl. VI „Nałóg przegrane życie”, kl. VII „Rozumiem, słucham, argumentuję, a nie atakuję – stop mowie nienawiści”, kl. VIII „Jak nie ulec nowej modzie- czyli wpływ patotreści na młodzież”.
Działania profilaktyczne skierowane były również do nauczycieli i rodziców. Rodzice uczestniczyli w webinarze profilaktycznym „Jak z miłością i szacunkiem wyznaczać dziecku granice”, a nauczyciele „Roszczeniowość rodziców, czyli jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych – trening asertywności”. Webinary poprowadziła doświadczona psycholog, pracująca na co dzień z nauczycielami, rodzicami i uczniami - pani Kamila Pakosz z Centrum Edukacji i Profilaktyki DIALOG z Krakowa.
Nadrzędnym celem Szkolnego Tygodnia Profilaktyki było zwiększenie wiedzy uczniów na temat negatywnego wpływu używek na organizm młodego człowieka. Młodzież rozmawiała o licznych zagrożeniach czyhających na młodego człowieka – uzależnieniach psychicznych, fizycznych, behawioralnych. Uczniowie nabywali umiejętności rozmawiania, aby nie używać mowy nienawiści. Wiele uwagi poświęcono też negatywnym skutkom wpływu patotreści na młodzież. Uczniowie ćwiczyli umiejętności asertywnego odmawiania. Podczas podsumowania warsztatów młodzież uświadomiła sobie, jak ogromny wpływ ma na sposób spędzania swojego czasu wolnego – jak ważna jest aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, posiadanie własnych pasji.
Zarówno uczniowie, jak i prowadząca warsztaty – podsumowali zajęcia profilaktyczne pozytywnie. Lekcja prowadzona była w formie warsztatowej, wzbogacana slajdami z prezentacji, ciekawymi przykładami. Liczne – mądre i przemyślane- pytania naszych uczniów świadczą o tym, iż należy rozmawiać z młodzieżą o nurtujących ich problemach dotyczących uzależnień.
Działania profilaktyczne w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki sfinansowano ze Środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzemesznie.