W marcu 2021 r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w spektaklach profilaktycznych przygotowanych przez aktorów z Teatru Kurtyna w Krakowie. Spektakle – w związku z nauczaniem zdalnym – oglądaliśmy online. Spektakle przygotowane zostały z podziałem na kategorie wiekowe.
Klasy I-III oglądały bajkę profilaktyczną „Szlachetne zdrowie”. Młodzi widzowie uczestniczyli w spotkaniu rozbrykanego Krzysia z jego własnym Sercem. Poznali historię zmiany przyzwyczajeń i trybu życia chłopca na taki, który nie będzie jemu szkodził. To zabawna lekcja prawdziwej wiedzy o naszym ciele i kondycji psychofizycznej człowieka. Najmłodsi widzowie poznali tajniki zachowania zdrowej diety, wpływu zajęć ruchowo-sportowych na stan organizmu oraz niepożądanych skutków wszelkich szkodliwych dla człowieka uzależnień. Spektakl profilaktyczny okazał się zestawem praktycznych wskazówek o korzystaniu z mediów elektronicznych, pozytywach płynących z systematyczności nauki i pracy.
Klasy IV-VI uczestniczyły w spektaklu „Internetowa afera”. Uczniowie poznali losy chłopaka Marcina – wzbudzającego w uczniach skrajne emocje - od zwolenników uważających go za lidera do uczniów uważających go za aroganckiego manipulanta. Marcinowi sprzeciwia się nowa uczennica w szkole
Chłopak nie mogąc pogodzić się z zachowaniem dziewczyny postanawia napisać anonimowe, kłamliwe i obraźliwe posty w internecie o dziewczynie i jej mamie. Spektakl kształtuje postawy społeczne: wpływ grupy rówieśniczej na zachowanie innych osób, asertywne wyrażanie potrzeb, wrażliwość na krzywdę człowieka, radzenie sobie z negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi. Wskazuje na zagrożenia dla życia związane z uzależnieniami od alkoholu, papierosów, narkotyków, ale również od intenetu.
Uczniowie z klas VII-VIII oglądali spektakl „Powód do życia”. Przedstawia historię dziewczyny, która straciła matkę w wypadku samochodowym. Zdarzenie to spowodował chłopak pod wpływem narkotyków. Dziewczyna straciła najważniejszą osobę w swoim życiu, a w związku z tym utraciła pewność siebie, zaczęła unikać rówieśników. Czuje się też odtrącona przez wiecznie pracującego ojca. Smutek dręczący dziewczynę doprowadza ją do myśli samobójczych. Pewnego wieczoru w pokoju Luizy pojawia się "tajemniczy gość", który pokarze naszej bohaterce dlaczego warto żyć, nie poddawać się w trudnych sytuacjach oraz jak radzić sobie z codziennymi problemami. Gość zabiera Luizę w podróż, dzięki której będzie w stanie lepiej zrozumieć swojego ojca, który stara się trzymać córkę z dala od swoich problemów związanych z pracą. Luiza zobaczy też Sebastiana w zupełnie innym świetle oraz pozna tajemnice, którą chłopak skrywa przed wszystkimi.
Dla uczniów klas starszych przygotowana została również pogadanka dotyczącą zagrożeń związanych z uzależnieniami- dopalaczami, alkoholem, papierosami oraz konsekwencji wynikających z uzależnienia od urządzeń multimedialnych.
Jesteśmy przekonani, że spektakle profilaktyczne skłoniły naszych uczniów do refleksji o szkodliwości substancji psychoaktywnych, alkoholu, papierosów, a także uzależnień od Internetu, gier komputerowych czy portali społecznościowych. Uczniowie na przykładzie głównych bohaterów spektakli mogli zobaczyć, jakie negatywne konsekwencje wynikają ze stosowania używek.
Przedstawienia sfinansowano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzemesznie.