3 maja obchodzimy Narodowe Święto Trzeciego Maja. Święto to ustanowiono w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Upamiętnia ono uchwalenie Konstytucji w 1791 r. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabroniły organizowania obchodów 3 maja. Przywrócono je dopiero w roku 1990.
Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą ustrój prawny państwa. Twórcy czerpali ze wzorców amerykańskich, a także brytyjskich i francuskich z okresu rewolucji. Olbrzymi wpływ na treść Konstytucji 3 maja wywarły idee oświecenia. Wprowadzono m.in. trójpodział władz. Stanowiła ona wielki krok naprzód w dziele reformy Rzeczypospolitej
Tego dnia obchodzimy również święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które obchodzone jest w Polsce od 1920 roku.
2 maja pamiętajmy o wywieszeniu flagi państwowej. Obchodzimy wtedy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Święto to zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. W latach PRL właśnie w tym dniu zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
2 maja to też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto obchodzone jest od 2002 r. „w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierności i przywiązania do polskości i oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach”