7 października 2019 r. gościliśmy w naszej szkole panią Justynę- aktorkę z Teatru Kurtyna z Krakowa. Przygotowała dla naszych uczniów dwa spektakle profilaktyczne z podziałem na kategorie wiekowe.

„Miś niegrzeczniś”- to bajka profilaktyczna, którą oglądały przedszkolaki oraz dzieci z klas O - III szkoły podstawowej. Mały, psotny miś nie słuchał mamy, lecz kolegów. Niestety takie zachowanie wpędzało go w kłopoty. Po kolejnej nauczce postanowił się zmienić, być mądrym i lubianym. Spotkał detektywa poszukującego łobuza zaśmiecającego las. Odnalazł w końcu Sowę Mądrą głowę, która posiada książki. W spektaklu aktywnie brali udział uczniowie tańcząc i śpiewając razem z misiem. To barwne, wypełnione muzyką przedstawienie, które w adekwatny sposób, dostosowany do poziomu psychofizycznego młodych widzów - dało im możliwość poznania i zrozumienia podstawowych procesów społecznych oraz wypracowania właściwego wobec nich modelu zachowania. Dodatkową atrakcją było zrobienie sobie przez dzieci zdjęć z Misiem - już grzecznisiem.

„Wygrać siebie” – to spektakl profilaktyczny, który oglądali uczniowie klas: V-VIII szkoły podstawowej. Występujące bohaterki- uczennice zmagały się z wieloma problemami nastolatków- poszukiwaniem akceptacji wśród rówieśników, uzależnieniem od smartfona, prób palenia papierosów, okłamywania rodziców, nauczycieli, problemów w nauce. Obawa przed wykluczeniem z grupy rówieśniczej powoduje, że bohaterka sięgnęła po papierosy i robiła rzeczy, o których wcześniej nawet by nie pomyślała. Na szczęście pojawiła się koleżanka, która zareagowała w prawidłowy sposób-informując nauczyciela. Historia zawiera happy end - to wsparcie dorosłych spowodowało, iż dziewczyna nie popadła w większe kłopoty.

Dla uczniów klas starszych przygotowana została również pogadanka dotyczącą zagrożeń związanych z uzależnieniami, zwłaszcza od urządzeń multimedialnych.

Jesteśmy przekonani, że spektakle profilaktyczne skłoniły naszych uczniów do refleksji o szkodliwości substancji psychoaktywnych, alkoholu, papierosów, a także uzależnień od Internetu, gier komputerowych czy portali społecznościowych. Przedstawienia sfinansowano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzemesznie.